Zásuvky a zásuvkové obvody

Vhodným umiestnením zásuviek v domácnosti alebo kancelárii prispejeme k zvýšenému komfortu a ľahšiemu používaniu elektrických spotrebičov. Pri navrhovaní a rozmiestnení elektrických zásuviek je potrebné zohľadniť účel a vykonávané aktivity ako aj dizajn elektrických zásuviek a celkový vzhľad miestnosti. Dostatočný počet zásuviek vám uľahčí život bez zbytočného naťahovania predlžovacej šnúry. Je dobré vždy poznať rozloženie nábytku a zariadení v priestore.

  • Elektrické zásuvky
  • Elektrické zásuvky

V prípade potreby je možné použiť viac elektrických zásuviek vedľa seba alebo pod sebou, ktoré sú v jednom rámčeku. Ak v domácnosti máme aj malé deti, je vhodné použiť zásuvky s detskými clonami pre zvýšenie bezpečnosti. Počet zásuviek v izbách je závislý od veľkosti izby ale aj nárokov majiteľa.

V obývačkách je štandardom popri elektrických zásuvkách aj televízne vedenie a internetové pripojenie, ktoré čoraz častejšie využíva stále viac spotrebičov. V poslednej dobe sa stalo štandardom internetové pripojenie do každej miestnosti, čo zvyšuje komfort využitia internetových zariadení.

Kúpeľne sú označované za najviac nebezpečné priestory v domácnosti kvôli zvýšenému nebezpečenstvu úrazu elektrickým prúdom, kde platia špeciálne normy pre umiestňovanie elektrických zásuviek a elektrických spotrebičov.

  • Elektrické zásuvky
  • Elektrické zásuvky
  • Elektrické zásuvky

Zvýšenú pozornosť treba venovať kuchyni a kuchynským spotrebičom. Dôležité je umiestnenie všetkých vstavaných spotrebičov a ich pripojenie do elektrickej energie. Spotrebiče ako elektrická varná doska, elektrická rúra, práčka, umývačka riadu, mikrovlnná rúra by mali mať svoju vlastnú zásuvku. Netreba zabúdať na pripojenie bežných kuchynských spotrebičov ako je digestor, kávovar, mixér, kuchynský robot alebo hriankovač.