Svetlá a svetelné obvody

Správne osvetlenie interiéru a exteriéru je jedným zo základných predpokladov dobrej psychickej pohody a určuje naše momentálne pocity. Intenzita svetla nás dokáže utlmiť ale aj prebudiť k fyzickej aktivite. Správne rozmiestnenie svietidiel a správnu intenzitu osvetlenia určujeme podľa účelu a vykonávaných aktivít v danej miestnosti alebo priestoroch. V jedálni alebo kuchyni, kde sa stretáva celá rodina by mala byť intenzita svetla najvyššia, naopak v priestoroch na oddych ako je spálňa najnižšia.

  • Hlavné osvetlenie
  • Hlavné osvetlenie

Hlavné osvetlenie

Osvetlenie interiéru by malo byť dostatočne intenzívne ale nie veľmi ostré. Malo by vyžarovať teplé a mäkké svetlo so žltkastým nádychom. Vhodné je stropné závesné svetlo (luster) s mliečnym sklom, ktoré rovnomerne osvetlí celý interiér.

V kuchyni okrem hlavného osvetlenia je dôležité osvetlenie pracovnej plochy. Nevhodné je bodové svetlo, ktoré spôsobuje nadmernú únavu vašich očí. Nad jedálensky stôl je vhodné zavesiť svietidlo s premenlivou výškou alebo intenzitou, ktorú si upravujeme podľa vlastnej potreby. Na chodbách a schodiskách je najdôležitejšia bezpečnosť, ktorú dosiahneme vhodnou intenzitou a umiestnením svietidiel.

  • Hlavné osvetlenie
  • Hlavné osvetlenie
  • Doplnkové osvetlenie

Doplnkové osvetlenie

Jedná sa prevažne o doplnkové svetlá na dokreslenie nálady, pocitov alebo podporné svetlá pri rôznych aktivitách. V obývačke sa často dopĺňajú nástenné svietidla na vytvorenie príjemnej atmosféry. Do kúta s kreslom sa hodí stojacia lampa na čítanie alebo aj ako náladové svietidlo. Stolné lampy slúžia väčšinou na čítanie alebo osvetlenie pracovného stola.

V kúpeľni sa obvykle dopĺňa hlavné svetlo minimálne jedným svietidlom nad zrkadlom alebo viacerými svietidlami po oboch stranách. V poslednom období sú atraktívne LED svietidlá, ktoré sú vhodné na schodiská a chodby, kde slúžia k zvýšeniu bezpečnosti a vkusu celého priestoru.

Bodové osvetlenie je vhodné na osvetlenie časti miestnosti alebo zvýraznenie predmetov, objektov, ktoré sa v nej nachádzajú. Nemalo by osvetľovať alebo vytvárať rušivé tiene a nie je vhodné ako centrálne osvetlenie, keďže spôsobuje veľké kontrasty.

  • Doplnkové osvetlenie
  • Doplnkové osvetlenie
  • Doplnkové osvetlenie

Osvetlenie exteriéru

Osvetlenie má estetický a predovšetkým praktický význam. Osvetľuje nám tmavé miesta, príjazdy, chodníky a schodiská. A navodzuje príjemnú atmosféru v odpočinkových miestach, pri lavičkách, parkoch a jazierkach.

  • Osvetlenie exteriéru
  • Osvetlenie exteriéru