Ako ušetriť elektrinu?

Platby za elektrickú energiu patria v domácnosti medzi najvyššie. Každá domácnosť sa snaží znížiť spotrebu elektrickej energie a zachovať pritom komfort bývanie. Jednou z možnosti ako ušetriť za elektrinu je zmeniť dodávateľa elektriny, alebo dodržať niektoré z uvedených rád.

  • Ako ušetriť elektrinu - úsporná žiarivka
  • Ako ušetriť elektrinu - energetická trieda

Kúrenie

Pri elektrickom kúrení nastavte teplotu v miestnosti podľa spôsobu využívania, od 15°C na chodbe, 20°C v obytných miestnostiach až po 24°C v kúpelni. Znížením teploty o 1°C v miestnosti dosiahnete 6% úsporu energie. V zimnom období vetrajte krátko a intenzívne. Reflexné fólie a záclony siahajúce po parapetnú dosku usmernia prúdenie tepla do miestnosti a ušetria až 20% energie. Znížte teplotu počas vašej neprítomnosti a pri dlhšej neprítomnosti kúrenie nevypínajte, ale zachovajte temperovanie miestnosti.

Osvetlenie

V maximálnej miere využívajte denné svetlo. Na čítanie, písanie a ručné práce používajte lokálne osvetlenie. Úsporné žiarivky a LED žiarovky dokážu oproti klasickej žiarovke ušetriť 75 až 85% elektriny. Úsporné žiarivky vydržia 10 tisíc spínacích cyklov (zapnúť/vypnúť) a uplatnia sa v obývacej izbe, pracovni alebo detskej izbe. Rozžiarenie úspornej žiarivky trvá niekoľko minút a preto sa neodporúča používať ich v priestoroch s častým spínacím cyklom ako je kúpeľňa či toaleta. Ideálnym výberom zdroja osvetlenia sú LED žiarovky so životnosťou takmer 30 tisíc hodín, pričom nie sú ovplyvnené počtom spínacích cyklov.

  • Ako ušetriť elektrinu - úsporná bio chladnička
  • Ako ušetriť elektrinu - indukčná varná doska

Kuchyňa

Vďaka množstvu elektrických spotrebičov asi najviac elektrickej energie sa spotrebuje práve v kuchyni. Pri kúpe nových spotrebičov si zvoľte úspornejšie typy energetickej triedy A, A+, A++, podľa údajov na energetickom štítku výrobcu.

Pri varení používajte pokrievku alebo tlakový hrniec, ušetríte tým 15 až 50% energie a 30% času. Priemer dna hrnca by mal zodpovedať priemeru platničky elektrického sporáka. Pri indukčnej varnej doske sa nádoba ohrieva len cez plochu dna. Na varenie používajte len toľko vody, koľko je nevyhnutne potrebné. Využívajte zvyškové teplo platničky elektrického sporáka, platničku vypínajte 10 minút pred koncom varenia. Pri varení cestovín alebo zemiakov spotrebujete menej elektriny, ak vodu najprv ohrejete v rýchlovarnej kanvici. Rúru pri pečení zbytočne neotvárajte. V mikrovlnnej rúre ohrievame jedlá pre okamžitú spotrebu.

Chladničku a mrazničku neumiestňujte v blízkosti elektrickej rúry, sporáku a umývačky riadu. Námraza zvyšuje náklady na elektrinu až o 70%. Pred otvorením chladničky zvážte, čo chcete vybrať, dvere otvárajte vždy len nakrátko, inak unikne zbytočne veľa chladu. Kupujte len takú veľkú chladničku a mrazničku, akú skutočne využijete. Poloprázdna mraznička je zbytočné plytvanie energiou. Neumiestňujte do chladničky horúce alebo teplé jedlá a potraviny.

  • Ako ušetriť elektrinu - LED televízor, LED osvetlenie
  • Ako ušetriť elektrinu - úsporná automatická práčka

Ostatné spotrebiče

Objem práčky využívajte čo najlepšie v závislosti od druhu bielizne. Farebnú bielizeň a bielizeň na vyváranie naplňte vždy doplna. Väčšinu elektriny spotrebuje práčka na ohrev vody. Preto platí, že čím menej vody práčka spotrebuje, tým menej vody potrebuje na jej ohriatie.

LED televízory majú menší príkon než CRT alebo plazmové obrazovky. Ak služby spotrebiča v stand-by režime nevyužívate (DVD, HIFI systém, rádio, zosilňovač), vypínajte ho nielen diaľkovým ovládaním, ale aj centrálne. Zabezpečte vhodné vetranie a chladenie spotrebičov v nábytku, pretože prehrievanie zvyšuje spotrebu elektriny.

Na monitore a počítači nastavte automatické prepínanie do režimu spánku. Vypínajte externé reproduktory, tlačiarne a kopírky, ak nie je nutné, aby boli v prevádzke. Vyberajte spotrebiče s najnižšou spotrebou v stand-by režime.